ازدواج موقت كسب و كار ماست

10 06 2007

سجاد تقوايي: آنچه در ذيل مي‌آيد، مصاحبه با دودسته از افرادي است كه به امر ازدواج موقت اشتغال دارند،.

يك سال؛ 70 مورد ازدواج موقت، 170 مورد دائم

محمود حيدري‌آقايي، جدا از اينكه 18 ماهي است سردفتر ازدواج و طلاق است، فوق ليسانس تاريخ اسلام دارد و اكنون نيز در دانشگاه‌هاي مختلف تدريس مي‌كند و در ضمن مشاور حقوقي نيز است:

تاكنون چند مورد ازدواج دائم و موقت داشتيد؟

70 مورد ازدواج موقت و 170 مورد ازدواج دائم، البته اين نكته را در نظر داشته باشيد كه اين جداي از مراجعيني است كه به ديگر جاها معرفي‌شان مي‌كنم يا تماس تلفني دارند و من نيز پشت تلفن جوابي به آنها نمي‌دهم، در ضمن من به شدت پرهيز دارم از اينكه دفترم به عنوان پايگاهي براي اين كار شناخته شود.

مراجعه حضوري هم مي‌شود؟ اينكه كسي بيايد و سفارش كند؟

بله! همين الان از آقايان سه، چهار مورد و از خانم‌ها چهار، پنج مورد به اين شكل داريم. اينها آمده‌اند و سفارش كرده‌اند كه اگر فرد مناسبي پيدا شد، مطلعشان كنم.

مداركي كه از طرفين مي‌خواهيد، چيست؟

شناسنامه طرفين، سند خانم دال بر بي‌شوهر بودن و نگاه داشتن عده (طلاق‌نامه يا گواهي فوت شوهر) و عكس طرفين. ما يكسري كپي از اينها مي‌گيريم و به همراه عكسشان به عنوان سابقه پيش خود نگه مي‌داريم.

روال كار چگونه است؟

در مورد افراد مختلف تفاوت مي‌كند، بعضي مثل من به‌شدت سخت‌گيري كرده و تمامي مدارك را زيرورو مي‌كنند و كار را هم به نحو احسنت انجام مي‌دهند، اما بعضي حتي اگر در شناسنامه مرد نام خانمي هم باشد، كار را انجام مي‌دهند.

به هر ترتيب، ما براي اين‌گونه ازدواج دو نوع سند داريم (كه البته هر دو نوع سند عادي به حساب مي‌آيد)، يكي به شكل يك برگه كاغذ منقوش و شكيل و ديگري به شكل دفترچه‌اي.

چرا اينقدر كار را محكم مي‌گيريد؟

شما بهتر مي‌دانيد كه كساني كه ازدواج دائم كرده‌اند، معمولا در شرايط ضمن عقد خود، متعهد شده‌اند كه براي ازدواج دوم از همسر اول اجازه بگيرند و بنابراين گرچه شوراي نگهبان در اين خصوص موارد، مسووليتي را بر عهده عاقد نمي‌داند، اما اداره ثبت بنا به قوانين خودش با چنين دفاتري برخورد مي‌كند. اينكه ما كار را با ظاهر شكيل و مرتب تحويل افراد مي‌دهيم نيز علل خاص خودش را دارد.

مثلا هتل‌ها و مهمانسراها معمولا بدون پرس‌وجو به افرادي كه از اين قبيل دفترچه‌ها در دست دارند، اتاق مي‌دهند ولي به موارد معمولي‌تر و ساده‌تر گير داده و آنها را به اماكن مي‌فرستند تا از آنجا نامه بگيرند، گرچه اماكن هم معمولا با ايشان همكاري كرده و به محض ديدن صيغه‌نامه يا حتي بدون آن با اقرار طرفين و امتحان گرفتن از آنها، نامه مي‌دهد و مساعدت مي‌كند.

دفاتر ديگر هم مبادرت به انجام چنين كاري مي‌كنند؟

بله! معمولا مواردي از اين دست را دفاتر رد نمي‌كنند.

جز دفاتر رسمي؟

آنجا كه ديگر به وفور موارد بسياري وجود دارد. معتمديني وجود دارند و پايگاهي مردمي همچون مساجد و … نيز در اختيار دارند و از اين طريق خودشان اقدام به اين كار مي‌كنند و معمولا هم چندان توجهي به رعايت قوانين ندارند.

بالاترين مدت صيغه‌اي كه داشتيد، چند سال بود؟

40 سال هم داشتيم.

و بالاترين سن؟

يك خانم 91 ساله را به عقد يك مرد 32 ساله درآوردم.

موارد غيرقانوني بسياري در حين اين كار انجام مي‌گيرد؟

از سوي ما كه نه! فعاليت ما كاملا قانوني است. اما آنهايي كه به صورت آزاد اين كارها را انجام مي‌دهند، بعضا تخلفاتي را هم انجام مي‌دهند. حيطه كار اين قبيل افراد هم بسيار گسترده‌تر از ماست، الان من افرادي را مي‌شناسم كه كارت چاپ كرده و حتي براي خود تبليغات هم كرده‌اند.

هفته‌اي چهار، پنج مورد ازدواج موقت داريم

حجت‌الاسلام والمسلمين حميد پورپاك، سه سال است كه در دفتر خود، اقدام به معرفي افراد به هم و در صورت تمايل طرفين، خواندن صيغه ميان آنها مي‌كند. او وضعيت ماه‌هاي اخير را خيلي بهتر از اوايل مي‌داند، به‌گونه‌اي كه اگر در ابتدا به اين كار به عنوان فعاليتي در حاشيه كه روزي يكي، دو ساعت وقت مي‌گيرد، نگاه مي‌كرده، اين روزها اين امر تبديل به اشتغال اول وي شده و بعضا حتي روزي دو، سه بار هم صيغه عقد را جاري كرده است.

حميد پورپاك علاوه بر اينكه سطح چهار حوزه دارد، مدرك فوق ليسانس الهيات خود را از موسسه پژوهشي امام خميني دريافت كرده و اكنون نيز 17 سال است كه در حوزه تدريس مي‌كند، گرچه تنها 7 سال از سابقه تدريسش در دانشگاه‌هاي گوناگون مي‌گذرد.

روال كار شما چگونه است؟

كار از آنجا شروع مي‌شود كه مثلا خانمي مي‌آيد و به‌خاطر فرزندان بسيار يا شرايط خاص زندگي‌اش، امكان ازدواج دائم را ندارد، در مقابل آقاياني هم مي‌آيند كه با توجه به شرايط زندگي، به‌رغم نيازشان نمي‌توانند ازدواج دائم كنند، ما از اينها مداركشان را مي‌گيريم و سپس مصاحبه‌اي با ايشان مي‌كنيم و اطلاعات مورد نياز از جمله سطح تحصيلات و شرايط زندگي و شرايط مورد دلخواهشان و قد و وزن و شرايط سكونت و … را در فرمي مي‌نويسيم و بعد منتظر مي‌مانيم كه مورد دلخواهي پيدا شود و كار را به انجام برسانيم، گرچه معمولا به علت تقاضاي بالاي آقايان، براي خانم‌ها در همان روز اول مورد مناسب پيدا مي‌شود.

در واقع شما دفتري حاوي اطلاعات مراجعين داريد؟

بله!

موارد شما چگونه از كاري كه مي‌كنيد مطلع مي‌شوند و به سراغ‌تان مي‌آيند؟

بالاخره من هم در دانشگاه تدريس دارم و هم در حوزه و هم امام جماعت يكي از مساجد هستم و هم اينكه لباس پيامبر را پوشيده‌ام. همه اينها به اضافه تبليغات دهان به دهان افرادي كه مراجعه كرده و رضايت داشته‌اند، موجبات مراجعه افراد را فراهم مي‌سازد. من حتي در هفته‌نامه پرت سخن هم پنج، شش باري آگهي چاپ كرده‌ام.

در اين سه سال، چند مورد عقد موقت داشتيد؟

78 مورد كه البته در اين اواخر اقبال مردم بيشتر شده به گونه‌اي كه هفته‌اي چهار، پنج مورد مراجعه داريم كه به نتيجه رسيده است.

همين كار را در خصوص ازدواج دائم هم انجام مي‌دهيد؟

بله! 20 مورد هم ازدواج دائم بوده كه پس از معرفي طرفين به هم و اعلام رضايت ايشان، آنها را به دفاتر ازدواج ارجاع داده‌ام.

مراجعه آقايان چند برابر خانم‌هاست؟

تقريبا سه برابر.

تا كنون نشده كه مواردي مراجعه كنند كه قصد سوءاستفاده داشته باشند؟

نه! چون موارد را اكثرا به ما معرفي مي‌كنند و بعد هم ما در مصاحبه‌اي كه با آنها داريم، معمولا مي‌توانيم بفهميم كه چگونه آدم‌هايي هستند.

برخورد اطرافيان و آشنايان چگونه است؟

مرتب من را تشويق مي‌كنند و حتي مواردي را به من معرفي مي‌كنند.

كار شما منحصر به همين است؟

بله! البته ما يكسري موارد يائسه نيز داريم كه به كساني كه نياز شديد دارند ولي به لحاظ مالي در وضعيت مناسبي نيستند (مانند محصلين)، معرفي مي‌كنيم؛ خانم‌هايي در حدود 50 سال.


Actions

Information

4 responses

14 06 2007
syamak

salam
adres agay heydarpoor ra mikhaham

14 06 2007
ramoody5

nadaram aziz

16 06 2007
Anonymous

انصافا اگر کسي نگران تاخير در ازدواج جوانهاست بيايد قدمي بردارد که 2 سال سربازي حذف بشه تا جوانها 2سال زودتر ازدواج کنند.

8 03 2008
accept credit card online

Avoid online poker tool fill croupier bump business card credit reward white vigorish advantage pushka free poker game cripple tournaments check.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: