نگاهي به بيماري‌هاي اينترنتي

26 01 2007

بعد از همه‌گير شدن اينترنت روانشناسان با مطالعات متعدد درباره اين رسانه کم‌کم به کشف بيماري‌هاي مرتبط با آن نائل مي‌شوند.

 

به گزارش سرويس نگاهي به وبلاگ‌هاي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، نيما اكبرپور در وبلاگ‌ “عصيان” به نشاني http://www.osyan.net در ادامه نوشته است: همان طور که شنيده‌ايد، هفته‌نامه نيوساينتيست نتيجه‌ي کار پژوهشگران در رشته‌هاي مختلف روانشناسي را تحت نام «هشت بيماري اينترنتي» منتشر کرده که آنها را مرور مي‌کنيم:

 

• خودگردي يا Ego-Surfing: نوعي بيماري که مبتلايان به آن، به طور مرتب، نام خود را در اينترنت جست‌وجو مي‌کنند. اين بيماري در ميان روشنفکران و روزنامه‌نگاران و بلاگرها شيوع بيشتري دارد. مشاهدات باليني نشان مي‌دهد که مبتلايان به اين بيماري، در اينترنت به طور دائم به دنبال اسم خودشان مي‌گردند. برايشان خيلي مهم است که چند نفر و از کجا به وبلاگ يا سايتشان لينک داده‌اند. به طور مرتب شمارنده سايتشان را چک مي‌کنند و نمودار تعداد بازديدکنندگان، آنها دچار اضطراب مي‌کند.

 

• بلاگ‌افشايي يا Blog Streaking: خود افشاگري در وبلاگ مساله ديگري است که محققان آن را يک بيماري مي‌دانند. گروهي از مردم رازها و اسراري را که معمولاً شخصي و خصوصي قلمداد مي‌شود روي وبلاگ‌هايشان افشا مي‌کنند که دامنه‌اش از عکس‌ها تا روابط خصوصي کشيده مي‌شود.

 

• وبگردي يا Google-Stalking: گوگل بازي مفرط در حد مرگ. همان بيماري که آدم‌ها را در صورت بي‌خوابي از رختخوابشان جدا مي‌کند و به گوگل مي‌کشاند تا چند سايتي بيشتر يا دوستان و همکلاسي‌هاي قديمي را در اينترنت پيدا کنند.

 

• ويکي‌پدياگرايي يا Wikipediholism: ميل شديد به نوشتن و استخراج معلومات از مغز و کاغذ و دست‌نوشته و وبلاگ در ويکي‌پديا و ويرايش نوشته‌هاي ديگران. اين بيماري چنان همه‌گير است که ويکي‌پديا صفحه‌اي را براي سنجش ميزان اعتياد به خود براي کاربران در سايتش در نظر گرفته است.

 

• شکار عکس يا Photo Lurking: در اين بيماري فرد مبتلا علاقه شديدي دارد تا آلبوم عکس اينترنتي افراد ناشناس را ديد بزند و زير و رو کند. با وجود سايت‌هايي چون اورکات اين بيماري بسيار اوج گرفته و برجسته‌تر شده است. مرض گشت و گذار در آلبوم عکس فردي که تا به حال حتي يک بار هم او را نديده‌ايد.

 

• آشغال جمع‌کني يا Cheesepodding: تمايل براي جمع‌آوري و بايگاني هر چيز به درد نخور و مستعمل و بنجل که روي اينترنت پيدا مي‌شود. از آهنگ‌هايي عهد بوق تا بريده‌هاي اسکن‌شده روزنامه که البته در برخي موارد فروش بايگاني جمع‌آوري شده به مردم.

 

• بيماري CrackBerry: که عبارت از چک کردن ايميل، آفلاين و اس ام اس در هر حالتي است. حتي وقتي که يکي از عزيزانتان فوت کرده و در مراسم تشييع جنازه‌اش زير تابوت را گرفته‌ايد. يک نوع سندروم در حال انتظار هميشگي براي دريافت پيام يا پيج شدن درست به مانند يک زنداني که مدت‌ها است منتظر ملاقاتي مانده است.

 

• خود بيمارپنداري يا CyberChondria: نوع سنتي اين بيماري ميان دانشجويان پزشکي مشاهده مي‌شود که با شناختن هر بيماري در وجود خود به دنبال عواملش مي‌گردند. نوع اينترتي آن به خاطر همه‌گير شدن اطلاعات در ميان عموم گسترش يافته و بسياري خود را بيمار مي‌پندارند. (حتي شما که همين نوشته را مي‌خوانيد، فکر مي‌کنيد که چند تا از اين بيماري‌ها را داريد)


Actions

Information

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: