دوران ما قبل اينترنت

24 01 2007

به معناي دقيق کلمه، اينترنت بدون ابداعات بزرگ قرن نوزدهم، مثل برق و تلگراف، نمي‌توانسته وجود داشته باشد. در درجه‌ي پايين تر، غير ممکن بوده که اينترنت با آن ويژگي‌هايي که ما مي‌شناسيم قبل از آن که رسانه‌هاي پخش برنامه‌ي الکتريک استاندارد مانند راديو و تلويزيون به وجود آيد، وجود داشته باشد. بنابراين سنگ بناي اينترنت، وجود تکنولوژي‌هاي ارتباطي و پخش برنامه بوده است.

 

به گزارش سرويس نگاهي به وبلاگ‌هاي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در وبلاگ علوم ارتباطات به نشاني http://paperous.blogfa.com در ادامه مي‌خوانيد: ما قصد نداريم که به بحث درباره‌ي همه‌ي آنها (وسايل ارتباطي) وارد شويم، اما اجازه دهيد بر توسعه‌ي شبکه‌هاي ارتباطي تمرکز کنيم، زيرا آنجا ما مي‌توانيم شکل آينده‌ي اينترنت را ببينيم.

 

شبکه‌هاي الکترونيک با تلفن يا سيستم تلگراف آغاز شده‌اند. ريشه‌ي آن دقيقا مشخص است: ريشه آن دقيقا مشخص است:اولين سيم در ‌١٨٤٤ از واشنگتن به بالتيمور کشيده شد. در ‌١٨٥٨ يک کابل انتقالي جاي آن را گرفت و در ‌١٨٦١-فقط هفده سال بعد از برقراري اولين تماس-سيم هاي تلگراف تمام ايالات متحده را در بر گرفت.

 

بر طبق توجه مارشال مک لوهان در نظريه‌ي درک رسانه‌اي در ‌١٩٦٠ اين آموزنده است که هر پيشرفت جديدي را از بدو پيدايش دنبال کنيم، اما در طي اين مرحله از توسعه بدفهمي‌هايي چه در مورد صنعت چاپ، موتور اتومبيل يا تلوزيون وجود داشته است. براي مثال، قديمي‌ترين موتور اتومبيل “کالسکه بدون اسب “گفته مي‌شد و بيشتر مردم در آن روزگار فقط مي ديدند که يک موتور وسيله‌ي نقليه همان کاري را انجام مي‌دهد که اسب و کالسکه قبل از آن مي‌کرده‌اند. هيچ کس هواپيما، واگن هاي عريض و طويل، بزرگراه‌هاي پرسرعت و ماشين‌ها، مسافرت بين قاره‌اي و ديگر پيشرفت‌ها را که از کشف اين پايه (موتور اتومبيل) به وجود آمد تصور نمي‌کرد- مردم فقط به آن به عنوان شيوه ‌اي براي رفتن به خريد در شهر نگاه مي کردند. ما در مورد سيستم تلفن هم نمونه هايي از همين تشابه را مي بينيم. در روزگاران گذشته “الکساندر گراهام بل” فکر مي‌کرد تلفن براي پخش موزيک مناسب خواهد بود. سپس مردم فکر مي‌کردند آن براي فرستادن پيام هاي نشانه اي مورس خوب است .به هر حال با پشت سرگذاشتن سال ‌١٨٦٣ ما شاهد آغاز تفکرات زيادي در مورد اين که تاسيسات زيربنايي روزي چگونه استفاده خواهند شد بوديم.

 

در طي ‌١٥٠ سال از اولين سر منشا‌ها، تاسيسات زير بنايي شبکه تلگراف بزرگترين و يگانه ساختار ارتباطي در سياره بود. تلگراف راه‌هاي خود را در ميان قاره‌ها و زير اقيانوس‌ها در يک محاصره‌ي گسترده‌ي توسط شبکه هاي جهاني وب، کابل‌ها، سيم‌ها، ماهواره ها و ارتباطات بي‌سيم گستراند.اين ارتباط‌ها افکار مفرط، وحشي ترين خيال پردازي‌ها، فعاليت‌هاي پولي، اخبار، موسيقي و هر چيز ديگري که ما بتوانيم در غالب کلمات يا زبان نوشته بيان کنيم را در بر مي‌گيرد.

 

اين زير بناي فيزيکي است که اينترنت ساخت و هيچ چيز آن قابل تشخيص نيست. اين زير بنا معمولا نقش‌هاي تاريخي شرکت هاي ارتباط راه دور را در اينترنت تشريح مي‌کند. اکنون شرکت هاي ارتباط راه دور يا چيزي براي انجام دادن ندارند، يا بسيار کم است با وجود تکامل زود هنگام اينترنت. اما آنها زير بناي استفاده اينترنت را براي ارتباطات راه دور کنترل مي کنند. شبکه‌ي تلفن فقط از زمان اينترنت تکامل يافته است. براي بچه‌هاي عصر ديجيتال,تلفن به همان وسيله قديمي گفته نمي‌شود.اينترنت ابزاري است براي اطلاع گيري، برقراري ارتباط، خريد و فروش، نمايش فيلم، مبادله عکس و موسيقي، فرستادن پيام ها، صحبت کردن و پيغام دادن و بسيار استفاده‌هاي ديگر به جز اين موارد

 


Actions

Information

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: