گزارش كامل ميزگرد بازتاب رسانه‌اي اعدام صدام

19 01 2007

به گزارش خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، بعد از ظهر ديروز سه‌شنبه كنفرانس مطبوعاتي بازتاب رسانه‌اي اعدام صدام با حضور جمعي از صاحبنظران و كارشناسان امور رسانه‌اي در موسسه روزنامه ايران برگزار شد.

* فضائلي: بدنبال دامن زدن به اختلافات فرقه اي در عراق هستند

مهدي فضائلي مدير عامل خبرگزاري فارس با بيان اين‌كه يكي از دلايل اهميت بررسي بازتاب اخبار مربوط به اعدام صدام اين است كه وي يك عنصر خبرساز طي دو سه دهه اخير بوده، تصريح كرد: اما دليل مهم‌تر اين است كه ما انتظاراتي را در مورد نحوه بازتاب و انعكاس اعدام صدام داشتيم و داريم كه احساس مي‌كنيم آن‌چه اتفاق افتاده با انتظارات ما خيلي منطبق نيست. بنابراين، اين سوال به طور جدي‌تر ما را بر اين وا مي‌دارد كه به بررسي نحوه اين بازتاب بپردازيم.
به گفته وي، انتظارات ما نيز از شخصيت صدام و عملكرد او در دوران حيات و حكومتش شكل گرفته است. او نزديك به سه دهه در عراق حكومت كرد و اتفاقات زيادي در اين دوره رخ داد. آن اتفاقاتي كه به بعد از انقلاب اسلامي برمي‌گردد نيز اتفاقات گسترده‌اي است. حمله به ايران و تحميل يك جنگ 8 ساله به ما، حمله به كويت در سال 91، مسايل داخلي عراق و قيام اكراد در شمال و شيعيان در جنوب و نحوه برخورد بي رحمانه صدام با اين قيام‌ها و درنهايت جنگ سال 2003 و رويارويي آمريكا و متحدينش با صدام، مجموعه‌اي از اقداماتي است كه نتيجه آن كشتار صدها هزار انسان در داخل عراق، ايران و كويت بوده است.
سخنگوي انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان همچنين با بيان اين‌كه اين اقدامات و استبداد داخلي در عراق، زمينه‌‌ساز حضور آمريكا در منطقه نيز بوده است، تصريح كرد: ماحصل تمامي اين اتفاقات را كه بررسي مي‌كنيم به اين نتيجه مي‌رسيم كه مجموعه فعاليت‌هاي صدام در جهت سياست‌هاي آمريكا بوده كه يا با هماهنگي با آن‌ها صورت گرفته و يا مورد بهره برداري امريكا بوده است.
وي يادآور شد: مجموعه اتفاقاتي كه در طول 8 سال دفاع مقدس افتاد، هم از ناحيه آمريكا و اروپا و هم كشورها عربي، مورد حمايت‌هاي سياسي، نظامي،اقتصادي و اطلاعاتي گسترده از صدام بوديم. در جريان حمله عراق به كويت هم، چند روز قبل از انجام حمله، صدام در ديداري با سفير آمريكا در عراق با اين موضع‌گيري از ناحيه آمريكا مواجه مي‌شود كه ايالات متحده در مداخلات مرزي عراق و كويت دخالتي نمي‌كند و به عبارت ديگر چراغ سبزي از سوي آمريكا نشان داده شد.
فضائلي در ادامه يادآور شد: بعد از مصوبه شوراي امنيت براي خروج عراق از كويت و تن ندادن بغداد به اين قطعنامه، آمريكا و انگليس و تعداد ديگري از كشورهاي عضو شوراي امنيت به عراق حمله مي‌كنند و عراق با تلفات بالايي عقب‌نشيني مي‌كند. در اين مرحله محدوديت‌هايي براي عراق در نظر گرفته مي‌شود كه يكي از مهمترين‌هاي آن، ايجاد منطقه ممنوعه پروازي براي عراق است؛ اما مي‌بينيم كه در جريان سركوب شيعيان و اكراد توسط صدام، اين محدوديت با مجوز آمريكا ناديده گرفته مي‌شود و به رقم جنايت‌هاي وحشيانه عليه شيعيان و كردها هيچ واكنشي از سوي كشورهايي كه صدام را امروز به عنوان جاني عليه بشريت محاكمه كردند، صورت نمي‌گيرد.
به گفته مديرعامل خبرگزاري فارس، يكي از طبيعي‌ترين انتظارات اوليه‌اي كه همه داشتند اين بود كه حالا كه فرصتي بدست آمده فردي با چنين سطحي و چنين اقداماتي بازداشت شده و در اختيار قوه قضاييه عراق بوده، از اين فرصت بايستي بهترين بهره‌برداري در جهت بازخواني شفاف در خصوص آن‌چه در طول اين سال‌ها صورت گرفته انجام شود. ولي ما مي‌بينيم در مجموع جناياتي كه صدام مرتكب شده، آنچه به عنوان محور اصلي در اين محاكمات برجسته مي‌شود، كشتار 140 نفر شيعه در يكي از روستاهاي عراق است. او به اين اتهام محكوم به اعدام مي‌شود و با يك انعكاس رسانه‌اي حساب شده و قطره‌اي كه هر روز تصاوير جديدتري از آن منتشر خواهد شد، اعدام مي‌شود و گناه آن نيز به گردن شيعيان مي افتد.
سخنگوي انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان با بيان اين‌كه از مجموع فرآيند بازداشت، محاكمه و اعدام صدام مي‌توان چند نتيجه استخراج نمود، ‌اظهار داشت: نكته اول اين است كه عمداً يا سهواً‌ به خوبي تلاش شده كه همان طور كه حيات صدام در خدمت منافع دشمنان بشريت بوده، مرگ او هم در جهت استمرار اين اهداف باشد.
فضائلي در ادامه با بيان اين‌كه آن چه در محاكمه و اعدام صدام صورت گرفت، با يك انحصار رسانه‌اي بود، يادآور شد: رسانه‌هايي كه اجازه داشتند در جلسات محاكمه صدام حضور يابند و تصاويري را از اين جلسات منعكس كنند و همچنين رسانه‌هايي كه توانستند در جريان اعدام صدام حضور پيدا كنند و تصوير بگيرند، رسانه‌هايي محدود و حساب‌شده بودند. مدير عامل خبرگزاري فارس در توضيح اين مطلب گفت:ما حتي براي گرفتن از يكي از جلسات دادگاه صدام عكاس فرستاديم و پيگيري‌هاي زيادي انجام داديم، اما مشخصاً گفتند كه فقط برخي رسانه‌ها اجازه گرفتن تصوير دارند.
وي يادآور شد: مجموعه تصاويري كه شما از دادگاه صدام تا زمان اعدام مي‌بينيد تصاويري است كه همه حاكي از نوعي صلابت و اقتدار و در برخي مواقع مظلوميت است آن هم با آن سوابق پر از جنايت. نوري كه به صورت صدام حسين هنگام اعدام تابيده شده و يا لباسي كه بر تن او كرده‌اند همه حاكي از نوعي صلابت در چهره صدام است.
وي با بيان اين‌كه در جريان محاكمه و اعدام صدام تلاش شده كه به گونه‌اي عمل شود تا زمينه مناسبي براي اختلافات فرقه‌اي در عراق ايجاد شود، اظهار داشت: اين‌كه در بين جنايات صدام بر روي كشتار تعدادي از شيعيان تمركز مي‌شود، زمينه‌سازي براي افزايش اختلافات فرقه‌اي در كشور عراق و ديگر كشورها مي‌شود.
مديرعامل خبرگزاري فارس تصريح كرد: مجموعه اظهاراتي كه دولتمردان عربي انجام دادند و رسانه‌ها هم به آن پرداختند بر اين متمركز شده بود كه آيا نحوه اين اعدام درست بوده يا خير؛ و به هيچ وجه پرسيده نشد كه او چه فردي بوده و چه سوابق و جرايمي داشته است. بسياري از اعدام وي ابراز تاسف مي‌كنند، برخي محكوم مي‌كنند و برخي از كشورها مثل آمريكا، استراليا، فرانسه و انگليس مي‌گويند به عنوان يك تصميم داخلي عراق، ما به آن احترام مي‌گذاريم. اين بايد بررسي شود تا بعد از مدتي اين اتفاق نيفتد كه ما از صدام چهره‌اي شجاع و ضداستعماري ببينيم.
وي با بيان اين‌كه شايد در موضع‌گيري‌هاي انجام شده، عجيب‌ترين آن‌ها، موضع‌گيري حماس بوده است، اظهار داشت: تعبيري كه حماسي‌ها داشتند اين بود كه گفتند اين يك ترور سياسي است.البته ريشه‌هاي اين اظهار نظر به اين جا برمي‌گردد كه صدام كمك‌هاي زيادي به حماس مي‌كرد. كمك به خانواده‌هاي شهداي حماس و زدن موشك به اسراييل، چهره‌اي مثبت و ضداسراييلي از صدام ساخته بود و تا قبل از حماسه لبنان توسط سيد حسن نصرالله رهبر بودن صدام در جهان عرب عليه اسرائيل به صورت جدي مطرح بود.
فضائلي با انتقاد از سخنان يكي از سخنرانان اين كنفرانس خبري مبني بر اين‌كه الجزيره قصد تعرض به شيعه را ندارد و مي‌خواهد فقط از صدام يك قهرمان بسازد،‌ خاطرنشان كرد: من فكر مي‌كنم اين دو مسئله با هم مانعة‌الجمع نيست يعني الجزيره هم مي‌تواند يك چهره قهرمانانه از صدام بسازد و هم فضايي عليه شيعه ايجاد كند. به خصوص اگر سابقه الجزيره را در دامن زدن به حوادث خوزستان ايران بررسي كنيم به اين نتيجه مي‌رسيم كه اين سياست خيلي هم كمرنگ نيست.
مديرعامل خبرگزاري فارس با بيان اين‌كه براي همگرايي رسانه اي غربي ها با يكديگر و همگرايي رسانه‌هايي مثل الجزيره، نيازي به وجود يك شوراي مركزي يا برگزاري جلسات هماهنگي وجود ندارد، تصريح كرد: براي اين رسانه‌ها چنين مسئله‌اي نه شدني است و نه ضرورتي دارد. بلكه مديريت در اين بخش است كه كساني كه در سازماندهي افكار عمومي دنيا ايفاي نقش مي‌كنند مديريت‌شده انتخاب شده‌اند و هر رسانه‌اي اجازه ورود به اين مسائل را در اين حد ندارد. وقتي اين كار مديريت شود، ديگر به برگزاري جلسات هماهنگي نيازي نيست. وقتي آدم‌هايي براي مسئله اطلاع‌رساني انتخاب مي‌شوند كه رسانه‌اي را ايجاد كنند تفكر فرد، مواضع رسانه را نيز در برهه‌هاي مختلف نشان مي‌دهد.
فضائلي تصريح كرد: اين سوال به صورت جدي براي من مطرح است كه چرا كشورهايي كه هيچ محدوديتي‌ در امكانات مالي براي ايجاد يك رسانه بين‌المللي ندارند درصدد ايجاد رسانه‌هايي مانند رويترز، AFP ،BBC يا CNN نيستند درحالي‌كه هرگونه امكانات آن را دارند. چرا ژاپن كه حجم امكانات مالي رسانه‌هاي آن در سطح بسياري از رسانه‌هاي مطرح جهان است، 24 ساعته اخبار شبكه BBC يا CNN را ترجمه مي‌كند؟ بخشي از پاسخ به اين برمي‌گردد كه فضاي رسانه‌اي در دنيا يك فضاي رسانه‌اي مديريت شده است. در مورد الجزيره نيز سوالات بسيار جدي مطرح است كه چرا اين شبكه درست بعد از تعطيلي BBC عربي وارد فضاي رسانه‌اي شد و بالاخره اين شبكه عربي چه جايگاهي دارد؟
سخنگوي انجمن‌ روزنامه‌نگاران مسلمان در ادامه يادآور شد: زماني كه حكم اعدام صدام صادر شد، اين حكم بايستي توسط رئيس‌جمهور عراق امضا مي‌شد، اما طالباني از اين مسئله خودداري كرد و اين كار به نوري مالكي به عنوان رئيس‌جمهور شيعه عراق محول شد.
فضائلي تصريح كرد: به ياد دارم كه بعد از جريان حمله بغداد به كويت، صدام يك مقابله جدي با اكراد شروع كرد. آن روزها من به همراه شهيد كاظمي در آذربايجان غربي بودم و مشاهده مي‌كرديم كه تعداد زيادي از كردهاي عراق از جمله همين آقاي طالباني با بسياري از نيروهايش آواره شده بودند و براي در امان ماندن از حملات صدام تا پشت پيرانشهر ايران آمده بودند. من آقاي طالباني را در وضعيتي آواره و در كنار يك خرابه ديدم، اما ايشان با چنين سابقه‌اي كه از استبداد صدام داشت حاضر به امضاي حكم وي نشد.

*بهشتي پور:اگر نجنبيم تا 10 سال ديگر از صدام قهرمان مي‌سازند

حسن بهشتي‌پور كارشناس امور رسانه‌اي و بين‌الملل نيز با اشاره به اين كه نبايد همه رسانه‌ها را در يك جبهه و يكپارچه ديد، اظهار داشت: گاهي تصور مي شود كه مثلاً همه رسانه ها در جبهه‌اي قرار گرفته اند تا صدام را خوشنام يا بدنام كنند، اما اينگونه نيست، بلكه بايد رسانه‌ها را مورد به مورد بررسي كرد.
وي ادامه داد:به عنوان مثال الجزيره در جريان اعدام صدام، يك چهره ضد آمريكايي از صدام به نمايش گذاشت،اما العربيه بيشتر چهره ملي گرايانه و سني بودن صدام را برجسته كرد.
بهشتي پور تصريح كرد:الجزيره چون مي خواهد بر افكار عمومي كشورهاي عربي نفوذ داشته باشد، خود را منتقد آمريكا جلوه مي دهد در حالي كه قطر بزرگترين پايگاه هوايي را در اختيار آمريكا قرار داده است. نمي خواهم بگويم قطعاً شبكه الجزيره آمريكايي است، اما با تكنيك هاي خود براي نفوذ بر افكار عمومي عرب، سعي مي كند تا از صدام يك قهرمان بسازد چون كشورهاي عربي به شدت به قهرمان نياز دارند.
اين كارشناس امور رسانه‌اي با اشاره به تفكرات ضدمذهبي حزب بعث عراق، گفت : صدام بعد از سال 1991 آرم الله اكبر را بر پرچم عراق نصب كرد در حالي كه او خدماتي را به آمريكا كرده بود كه هيچ كس چنين خدماتي را انجام نداده بود.
وي جنگ با ايران ضدآمريكايي و حمله به كويت كه نتيجه آن تقويت حضور آمريكا در منطقه شد را از جمله خدمات صدام به آمريكا برشمرد و افزود: الجزيره امروز از اين مسائل حرفي به ميان نمي آورد بلكه فقط تلاش دارد تا دهه آخر عمر صدام را كه در ظاهر ضدآمريكايي بوده، بيشتر جلوه دهد.
بهشتي پور تصريح كرد : الجزيره براي جذب مخاطب عرب خود اين كار را مي كند و در نتيجه اين كار شايد يك دهه ديگر بگذرد و چهره واقعي صدام مطرح نشود بلكه از صدام يك قهرمان مي سازند.
وي با بيان اين كه در حقيقت شايد هدف الجزيره ضديت با شيعه نباشد، اما نتيجه عملكردش اين است، گفت: با مستندات مختلف مي گويم اينگونه نيست كه آمريكا همه رسانه ها را براي كار خاصي سازماندهي كند، اما نتيجه كار اين است چون طراحي اين رسانه ها به گونه اي بوده كه در خدمت منافع غرب باشد.
اين كارشناس امور رسانه اي افزود:در حادثه‌اي مانند اعدام صدام ما بايد براي رسانه هاي خودمان طراحي تبليغاتي مي‌كرديم تا حداقل كارمان در داخل كشور در اين موضوع حساب شده مي‌بود، اما اينگونه نشد ولي بايد از اين پس تلاش كنيم تا ماهيت واقعي اين فرد را هرچه بيشتر به افكار عمومي دنيا بشناسانيم و الا تا 10 سال ديگر مي بينيد كه از صدام يك قهرمان ساخته اند.
وي در پاسخ به سؤالي درباره نوع مرگ صدام و ارتباط آن با تبديل شدن صدام به يك قهرمان در افكار عمومي اعراب، گفت : رئيس جمهور روماني بلافاصله بعد از خلع شدن، اعدام شد؛ موسوليني در ايتاليا بلافاصله پس از دستگيري اعدام شد و ميلوشويچ هم سكته قلبي كرد و مرد، اما صدام داستان ديگري دارد.
بهشتي پور با اشاره به نوسان مواضع صدام، ادامه داد:زماني او در جهت منافع آمريكا عمل مي كرد و در سالهاي آخر، رو در روي آمريكا قرار گرفت، اما رو در رويي او نيز دقيقاً به نفع آمريكا بود.
وي با تاكيد بر اين كه جنايات صدام، هم عليه شيعيان و هم عليه اهل سنت بوده است، تاكيد كرد:در جريان جنايات صدام، تعداد زيادي سني هم كشته شده اند كه بايد اين را به گوش افكار عمومي جهان برسانيم كه بايد براي اين كار برنامه ريزي وجود داشته باشد تا بتوانيم اين موضوع را اعلام كنيم كه جنايات صدام فقط عليه شيعيان نبوده است.

* آشنا:فيلم غيررسمي اعدام صدام به سفارش «الجزيره» گرفته شد

حسام‌الدين آشنا استاد علوم ارتباطات دانشگاه امام صادق(ع) در اين كنفرانس مطبوعاتي خاطرنشان كرد: در خصوص مواجهه با اعدام صدام، چه «خيابان‌هاي جهان عرب» و چه «كاخ‌هاي جهان عرب» رويكردهاي متعارضي به اعدام صدام نشان دادند كه اين خود ناشي از عملكرد دو جنبه‌اي صدام بوده است.
وي با بيان اين‌كه صدام در ميان جهان عرب دو چهره داشته، تصريح كرد: براي عرب‌ها صدام به عنوان اولين حاكم عربي است كه در ساليان اخير شهامت مقابله با اسرائيل و آمريكا را داشته است.
به گفته وي، به خصوص در جريان انتفاضه فلسطين صدام كمك‌هاي مشخصي را به انتفاضه فلسطين انجام داده بود و در واقع همين كارهاي نمايشي صدام در دهه‌هاي اخير، زماني كه همه حكام عربي ساكت بودند و تلاشي در اين جهت نمي‌كردند، چهره‌اي متمايز از او ساخته است.
استاد علوم ارتباطات دانشگاه امام صادق(ع) با اشاره به چهره ديگر رئيس‌جمهور مخلوع عراق اظهار داشت: اگر عرب‌ها حمله صدام به ايران را خيلي با اهميت تلقي نكردند، اما حمله صدام به كويت در ساختن يك چهره پليد و اهريمني از صدام بي‌اثر نبود و در واقع، صدام به عنوان يكي از نمادهاي بارز ديكتاتوري در جهان عرب است.
آشنا با بيان اين‌كه پاسخ جهان عرب به سقوط بغداد، محاكمه و اعدام صدام بحثي قابل فهم است و ساختاري منطقي دارد، يادآور شد: مردم كشورهاي عربي از يك طرف از سقوط ديكتاتوري صدام خوشحال شدند، اما از طرف ديگر چون شاهد بودند يك نيروي بيگانه و خارجي اين استبداد را سرنگون كرده است، ناخشنود بودند.
وي با اشاره به زمان در نظر گرفته شده براي اعدام صدام يادآور شد:در جهان اسلام و عرب اين گونه در اذهان تداعي شد كه اعدام در روز عيد قربان امري است كه در طول تاريخ، فقط يكبار آن‌هم در زمان حكومت اموي اتفاق افتاده است. در آن زمان حاكم بني‌اميه گفت هر كس قرباني مي‌آورد و من هم براي قرباني رئيس سلسله جهميه را قرباني مي‌كنم؛ بنابراين امروز هم صدام در جهان عرب به عنوان يك قرباني در راه خدا تلقي شده است.
استاد دانشگاه امام صادق(ع) با بيان اين‌كه تصوير بزرگ جنايات صدام در حق بشريت بواسطه تصوير كوچك اعدام اين ديكتاتور تحت تاثير قرار گرفته،‌ با اشاره به نحوه اجراي حكم اعدام خاطرنشان كرد: مسئله اعدام صدام توسط حاميان مقتدي صدر و نيز فيلمبرداري مخفيانه واقعه اعدام، كه با زير نويس دقيقي هم در شبكه الجزيره پخش شد، در اذهان جهان سني تداعي كرد كه اين اعدام نه به خاطر يك دادگاه عادلانه بلكه به خاطر انتقام گيري شيعيان بوده است.
وي در پاسخ به اين سؤال كه نحوه انتشار خبر اعدام به چه صورت بوده و چرا تصاويري كه فلش‌هاي آن‌ها را در فيلم مشخص است منتشر نمي‌شود،‌ يادآور شد: در خصوص اعدام صدام بايد دو مسئله را از هم تفكيك كنيم. يكي آن مسائلي است كه مربوط به دولت عراق مي‌شود و ديگري مسائلي است كه در دست دولت عراق نيست. محاكمه صدام حسين توسط يك دادگاه عراقي و خارج از چارچوب‌هاي ICC انجام شده است. البته يك هيئت از قضات آمريكايي با دقت مسئله را پيگيري مي‌كردند كه گزارش خود را هم دادند و خود ICC هم گزارش خود را داد. يعني اين دادگاه از كيفيت حقوقي و حقوق بشري بالايي برخوردار بوده است.
آشنا با بيان اين كه بايستي مسئله شرايط داخلي عراق را در خصوص اعدام صدام در نظر گرفت افزود: معلوم نيست كه آمريكا اصراري در اعدام صدام داشته است، بلكه شواهد نشان مي‌دهد مالكي و حكيم بر اعدام وي اصرار كرده‌اند. آمريكا در قبال اعدام صدام در موضع‌گيري خود اعلام كرد اگر چه با اين اعدام موافق نيستيم اما مداخله‌اي هم نمي‌كنيم؛ بنابراين از اين طريق خود را از اتهام مبري كرد.
به گفته استاد ارتباطات دانشگاه امام صادق‌(ع) مسائلي از اين قبيل كه اين حكم در روز عيد قربان اجرا شد، تصويربرداري با چه كيفيتي انجام شد و اين‌كه چه كساني در اعدام صدام حضور داشته‌اند و چه چيزهايي گفته‌اند،‌ يك تصميم عراقي است و تا اين مرحله از قضيه، ما بايد در خصوص اين مسائل با دولت عراق گفت‌وگو كنيم.
وي يادآور شد: مسئله دوم اين است كه تصاوير گرفته شده از اعدام صدام تصاوير كاملاً مديريت شده‌اي است. روشن است كه سياست دولت عراق اين نبوده كه لحظه حلق‌آويز شدن صدام تصويربرداري شود و يا اين هم نبوده كه صداي حاشيه‌اي در اين فيلم پخش شود. موفق‌الربيعي مشاور امنيتي دولت عراق مي‌گويد صدام از لحظه‌اي كه فهميد دوربين در صحنه اعدام وجود دارد رفتارش مقتدرانه‌تر شد. واقعيت اين است كه همه در مقابل دوربين به گونه‌اي و در غياب دوربين به گونه‌اي ديگر عمل مي‌كنند، صدام هم دو انتخاب داشت، اين كه التماس كند كه فايده‌اي براي وي در تغيير تصميم اعدام‌كنندگان نداشت و يا اين كه طي اين ثانيه‌هاي آخر تصويري مقتدر از خود نشان دهد.
آشنا با بيان اين‌كه صدام يك فرصت چند دقيقه‌اي داشت كه از 30 سال حكومت خود تصويري مناسب نشان دهد، تصريح كرد: در جريان اجراي اين حكم،‌ دو دوربين وجود داشت. يك دوربين رسمي كاملاً مديريت شده از سوي دولت عراق ضبط و پخش اين جريان را بر عهده داشت. اما در ميان كساني كه در جريان اعدام صدام حضور داشتند، از چهره‌هاي حامي مقتدي صدر و از ميان آن‌ها افرادي با انگيزه‌هاي گوناگون نيز حضور داشتند. الجزيره توانست توافقاتي با يكي از اين افراد انجام دهد و در قبال مبلغي پول، فيلمي را كه وي با موبايل گرفته بود،‌ بدست آورد.
به گفته آشنا،‌ مداركي وجود دارد كه نشان مي‌دهد الجزيره براي تصويربرداري با موبايل اقداماتي مذاكراتي انجام داده است. تصوير دوربين دوم كه با موبايل گرفته شده، تصويري است كه از بابت عدم رسميت خود معتبر شده است. در واقع نارسمي بودن و منتسب نبودن فيلمبرداري اين تصاوير به يك دولت يا گروه خاص، باعث كسب اعتبار براي اين فيلم مي‌شود.
استاد دانشگاه امام صادق(ع) با اشاره به نظر ميشل فوكو در رابطه با «مجازات» اظهار داشت: فوكو مي‌گويد به محض اين كه مجازات بر روي جاني انجام مي‌شود، او به يك قرباني تبديل مي‌شود. تا وقتي زندگي مي‌كند، مجرم است اما وقتي دچار مجازاتي مثل اعدام مي‌شود، چون در نهايت بينندگان يك فرد بي‌دفاع را در حال حلق‌آويز شدن مي‌بينند احساس رافت انساني‌شان برانگيخته مي‌شود. بنابراين فيلمبرداري و انتشار اين فيلم،‌ چنين موضوعي را در ذهن جهان عرب تداعي كرده است.
وي ادامه داد: تصويربرداران رسمي متعلق به دولت عراق، هوشمندانه تصوير را تا مرحله حلق‌آويز شدن صدام قطع كردند تا حس ترحمي ايجاد نشود و كساني هم كه مخفيانه فيلمبرداري كردند، هوشمندانه اين كار را انجام دادند تا اين حس را برانگيزند.
آشنا در پاسخ به سؤالي در خصوص شبكه تلويزيوني الجزيره، در اين خصوص كه آيا اين شبكه در اقدامي هماهنگ با رسانه‌هاي آمريكا اين فيلم را با زيرنويس منتشر كرده،‌ تصريح كرد: تحليل الجزيره كار ساده‌اي نيست. موسس شبكه الجزيره و اولين رئيس اين شبكه،‌ تقريباً بعد از سقوط صدام كنار گذاشته شد. در ميان اسناد اداره استخبارات عراق، نوار ويدئويي ديدار رئيس اول شبكه الجزيره با عدي پسر صدام كشف شد كه اين فيلم هم‌اكنون در اينترنت موجود است. در واقع الجزيره متهم به اين است كه از عراق پول كلاني گرفته تا هواي صدام را داشته باشد. لذا بيش از اين‌كه الجزيره متهم به ارتباط با آمريكا باشد، فعلاً طبق اسنادي كه وجود دارد بايد بگوئيم كه روابط بسيار نزديكي با دولت عراق داشته است.
وي با اشاره به روايت رسمي ايجاد شبكه الجزيره خاطرنشان كرد: گفته مي‌شود كه مجموعه‌اي از روزنامه‌نگاران كشورهاي عربي كه ديگر در چارچوب نظام‌هاي ديكتاتوري جهان عرب نمي‌توانستند كار و زندگي كنند، دور هم جمع شدند. پيشنهاد ايجاد BBC عربي آرمان بزرگي براي روزنامه‌نگاران جهان عرب بود، اما به دلايلي BBC عربي نتوانست به كار ادامه دهد.
اين استاد دانشگاه افزود: با تعطيلي BBC عربي، 200 عنصر رسانه‌اي كه آموزش‌هاي حرفه‌اي ديده بودند، از بالاترين سطوح رسانه‌اي تا تكنيسين‌هاي BBC عربي سابق، بيكار شدند. آن‌ها به جاي اين‌كه متفرق شوند به وسيله سران اصلي خود شروع به بازاريابي كردند و به جا‌هاي مختلفي رفتند و پاسخ‌هاي «نه» شنيدند. به قطر كه رسيدند دولت قطر فرصت خواست تا پروژه را به امير قطر معرفي كنند و سرانجام قرارداد يكساله‌اي با قطر بسته شد با اين فرض كه قرارداد بعد از يكسال قابل تغيير است. بعد از يكسال كار به جايي رسيد كه شهرت الجزيره از شهرت قطر بيشتر شد و دولت قطر هم از اين مسئله راضي بود.
آشنا اظهار داشت: در ديداري كه با آقاي وضاح خنفر رئيس فعلي الجزيره داشتم، از ايشان پرسيدم كه در قبال اين فعاليت،‌ دولت قطر از شما چه درخواستي داشته، كه خنفر جواب داد از ما قول گرفتند كه با دولت قطر كاري نداشته باشيم، از نظر رئيس شبكه الجزيره جالب بود كه چنين خواسته‌اي مطرح كرده‌اند، چرا كه به نظر آقاي خنفر دولت قطر اصلاً چيزي نداشت كه بتواند براي اين شبكه جالب باشد.
وي با بيان اين‌كه در الجزيره از عنصر كاملاً طرفدار ايران تا عنصر كاملاً لائيك و طرفدار آمريكا وجود دارد، تصريح كرد: در الجزيره كسي بوده كه با يك واسطه مي‌توانسته با بن لادن ارتباط داشته باشد و از طرف ديگر كسي هم وجود داشته كه مي‌توانسته مقامات آمريكايي را به شبكه دعوت كند.
آشنا با بيان اين‌كه اگر الجزيره را پروژه‌اي امريكايي در نظر بگيريم، بحث دموكراتيزه كردن خاورميانه توسط آمريكا توسط اين شبكه انجام مي‌گيرد،‌ اظهار داشت: الجزيره در سنت‌شكني و اسطوره شكني در جهان عرب با سرعت زيادي عمل مي‌كند و بخشي از محبوبيت خود را از اين طريق به دست مي‌آورد و در واقع الجزيره اولين شبكه‌اي بود كه تابوي حضور اسرائيلي‌ها در رسانه‌هاي عربي را شكسته است.

* فياضي:آمريكا از مرده و زنده صدام بيشترين بهره‌برداري را كرد

جلال فياضي مدير عامل خبرگزاري ايرنا نيز در ميزگرد بازتاب رسانه‌اي اعدام صدام كه در موسسه ايران انجام شد، اظهار داشت:ما مجموعه اقدامات برخي رسانه‌ها در جريان اعدام صدام را يك پازل رسانه‌اي مي‌دانيم كه امپراتوري رسانه‌اي امريكا آن را طراحي كرده است.
وي با اشاره به تلاش امريكا براي استفاده از افكار عمومي افزود: تاريخ مصرف صدام براي امريكا تمام شده بود و از سويي نيز امريكا از سوي افكار عمومي كشورش تحت فشار است، در حالي كه خروج از عراق را يك افتضاح تاريخي براي خود مي‌داند.
فياضي تصريح كرد: امريكا تلاش كرد تا براي توجيه حضور خود در منطقه، از صدام بهره برداري كند،تا آبرومندانه خود را از باتلاق عراق نجات دهد.
وي با بيان اين كه امريكا بيشترين بهره برداري را از مرده و زنده صدام كرد، اظهار داشت: آمريكا مي‌خواهد افكار عمومي را توسط رسانه‌ها تنها به سمت تحقق اهداف خود به پيش ببرد و اين كار جز با دامن زدن به جنگ شيعه و سني مقدور نيست.


Actions

Information

One response

25 10 2007
5EU

RGBESDGHFJTG

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: