كتاب تازه: چگونه گزارش خبري تلويزيوني بسازيم

19 01 2007

در كتاب «چگونه گزارش خبري تلويزيوني بسازيم» بيش از آن كه به تاليف ديگران اتكا شده باشد، از تجربيات مولف و نظريه‌هاي تقريبا به قانون تبديل شده ارتباطي، استفاده شده است.

 

به گزارش سرويس نگاهي به وبلاگ‌هاي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در وبلاگ “اخبار ارتباطات ” به نشاني http://mahmoodspace.blogfa.com كتاب “چگونه گـزارش خبري تلويزيونـي بسـازيـم” تاليـف حسـن قربانـي با يادداشـتي از بيژن نوباوه‌وطن، معرفي شده است.

 

مولف در پيش‌گفتار اين كتاب آورده است: هنگامي كه به فكر نوشتن اين كتاب افتادم، بيش از دو دهه از فعاليت حرفه‌اي خود را در زمينه خبر و گزارش پشت‌سر گذاشته بودم، بسياري از حوادث سياسي، اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و طبيعي را در اين مدت ديده و بنابر ماهيت شغلي خود از آن‌ها خبر و گزارش تهيه كرده بودم. تهيه‌ي هر خبر و گزارش تجربه‌اي در كوله‌بار فعاليت‌هاي حرفه‌اي‌ام ذخيره كرد تا جايي كه دريافتم بايد اين تجارب را با تحصيلات دانشگاهي درهم بياميزم و تقديم مشتاقان اين حرفه‌ي خطير كنم. آتش شوق من براي عملي كردن اين نيت هنگامي شعله‌ور شد كه مي‌ديدم كمتر دست‌نوشته‌ يا تاليفي در داخل كشور به اين موضوع پرداخته است.

 

از آن‌جا كه سال‌ها ميكروفون به‌دست در سرما و گرما، شب و روز، در امنيت و ناامني و با امكانات و بي‌امكانات به تهيه خبر و گزارش اقدام كرده بودم، تصميم گرفتم مطلبي را در زمينه‌ي “گزارش” بنويسم و به لحاظ اين ‌كه خرده تجربه‌ام در زمينه خبر و گزارش‌هاي خبري تلويزيوني بود، واژه “تلويزيوني” را نيز به گزارش اضافه كردم كه حاصل آن شد “گزارش تلويزيوني” و باز چون از بدو ورود به فعاليت‌هاي حرفه‌اي با “خبر” عجين شده بودم، واژه خبر را نيز ميان دو واژه قبلي قرار دادم و در نهايت شد “گزارش خبري تلويزيوني”.

 

همان‌طور كه گفتم متاسفانه كمتر تاليفي در داخل كشور به اين موضوع و موضوعات ديگر در زمينه ژورناليسم تلويزيوني پرداخته است و بر همين اساس در نوشتن اين كتاب بيش از آن كه به تاليف ديگران اتكا شده باشد از تجربيات خود و نظريه‌هاي تقريبا به قانون تبديل شده ارتباطي، استفاده شده است.

 

تلاش كردم در اين كتاب ضمن معرفي خبر و گزارش به زبان ساده، شيوه‌هاي نظري و عملي تهيه گزارش خبري تلويزيوني را دسته‌بندي كنم و به جواناني كه به تازگي گام در راه گزارش‌گري و خبرنگاري مي‌گذارند، تقديم نمايم.


Actions

Information

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: